بلاگ

راهنمای خرید خاک گربه

petpotter.com-راهنمای خرید خاک گربه-1

همه حیوانات رفتارهای غریزی دارند و این شامل گربه اهلی شما نیز می شود. روزی روزگاری اجداد گربه شما با موفقیت به تنهایی در طبیعت زندگی می کردند. آن ها می توانستند از شکارچیان پنهان شوند، طعمه بگیرند و غذا برای زندگی و تولیدمثل پیدا کنند. و ممکن است از شنیدن این که عمل ساده استفاده از ظرف خاک غریزی است تعجب کنید. گربه های خیابانی هر سطحی که حفر آن آسان تر باشد را ترجیح می دهند، اما گربه های خانگی به ظرف خاک خود و نوع خاک آن توجه ویژه ای دارند. نگهداری از یک ظرف خاک تمیز و راحت برای بهداشت و شادی گربه شما ضروری است. نه تنها خاک مناسب گربه به محیط زندگی دلپذیر کمک می کند، بلکه می تواند بر سلامت گربه شما نیز تأثیر بگذارد.

آیا می دانستید که انتخاب خاک گربه می تواند به طور قابل توجهی بر سلامت و رفاه گربه شما تأثیر بگذارد؟ با انواع مختلف خاک موجود در بازار، تشخیص بهترین نوع خاک گربه دشوار است. به همین دلیل است که ما تصمیم گرفتیم یک تفکیک ساده و آموزشی در مورد انواع مختلف خاک گربه، مزایا و معایب آن ها و موقعیت هایی که هر کدام برای آن ها مناسب است را ارائه کنیم. امیدواریم که برای شما مفید باشد!

انواع خاک گربه

 • رس

 • کریستال

 • طبیعی

خاک گربه رس

clay cat litterیکی از قدیمی ترین و رایج ترین انواع خاک گربه است. این نوع خاک به دو مدل توده شونده (Clumping Clay Litter) و غیر توده شونده (Non-Clumping Clay Litter) تقسیم می شود.

خاک رس در سال 1947 به عنوان اولین نوع خاک گربه تجاری در بازار عرضه شد. برندهای مختلفی از این خاک وجود دارد که هر برند از فرمول کمی متفاوت استفاده می‌کند که اغلب از مواد افزودنی (مانند جوش شیرین، عطر مصنوعی) برای خنثی کردن بو کمک می گیرند. این خاک حاوی گرد و غبار سیلیس کریستالی (Crystalline Silica)، یک ماده ی سرطان زای شناخته شده هنگام استنشاق است که توسط استخراج نواری برداشت می شود. این بدان معنی است که این ماده سازگار با محیط زیست نیست و همچنین می تواند برای انسان ها و گربه ها ناسالم باشد.

خاک رس غیر توده شونده، مایعات را جذب خود می کند ولی چون توده تشکیل نمی دهد، خاک را به تعداد دفعات بیشتری باید عوض کنید.

معایب و مزایای خاک رس غیر توده شونده

خاک رس توده شونده، مایعات را جذب خود می کند و توده های کوچکی را تشکیل می دهد که تمیز کردن ظرف خاک را بدون نیاز به تخلیه کل محتویات آسان تر می کند.

معایب مزایای خاک رس توده شونده

بزرگ‌ترین تفاوت بین این دو به قیمت برمی‌گردد (معمولاً خاک توده شونده گران‌تر است) و اینکه هر چند وقت یکبار مایل به تعویض کامل خاک هستید (خاک غیر توده شونده نیاز به تعویض مکرر دارد).

خط پایانی: خاک توده شونده ممکن است گران تر باشد، اما مجبور خواهید بود کمتر از آن استفاده کنید، که باعث می شود تفاوت قیمت چندان قابل توجه نباشد.

خرید انواع خاک گربه

petpotter.com-خرید انواع خاک گربه-خاک شاتوت دانه درشت-3خرید خاک گربه-پتوپیاخرید خاک گربه خاک شاتوت دانه ریز

خاک گربه کریستال (سیلیکا ژل)

این خاک که با نام سیلیکا هم شناخته می شود، در چند سال اخیر محبوبیت بیشتری پیدا کرده است. این نوع خاک از شن کوارتز استخراج می شود. سپس این ذرات شن با اکسیژن و آب مخلوط می‌شوند و این کریستال‌های بسیار جاذب را به ما می‌دهند. در واقع، چون کریستال ها اجازه تبخیر آب را می دهند، می توانند تا یک ماه به جذب رطوبت ادرار و مدفوع ادامه دهند. خاک گربه کریستال نیازی به تعویض مکرر ندارد و اغلب آن را گزینه ای مقرون به صرفه تر می کند. شما همچنان باید مدفوع گربه را بردارید، اما معمولا ظرف خاک فقط یک بار در ماه نیاز به تعویض کامل دارد.

crystal cat litterخاک گربه طبیعی

به طور کلی به هر خاک غیر معدنی که از منابع گیاهی تجدیدپذیر مانند ذرت، سویا یا چوب ساخته شده باشد، خاک طبیعی می گویند. که این شامل خاک رس و کریستال نمی شود. از نظر فنی خاک رس و کریستال مواد طبیعی هستند، اما به دلیل آسیب های زیست محیطی مورد نیاز برای برداشت آن ها به عنوان خاک طبیعی طبقه بندی نمی شوند.

اصطلاح “طبیعی” در صنعت خاک گربه تعریف دقیقی ندارد و اغلب به سادگی برای بازاریابی یک محصول استفاده می شود. برداشت اکثریت مردم از این اصطلاح “ایمن و سازگار با محیط زیست” است. برای این که خاکی در این دسته بندی قرار بگیرد باید ویژگی های زیر را داشته باشد:

 • تقریبا به طور کامل از یک منبع تجدیدپذیر ساخته شده باشد
 • عاری از خاک رس یا کریستال
 • غیر سمی
 • زیست تخریب پذیر
 • بهترین حالت: ساخته شده از مواد بازیافتی(مانند ضایعات پس از مصرف کننده، ضایعات صنعتی)

فواید خاک طبیعی گربهانواع خاک طبیعی

با گسترش صنعت خاک گربه طبیعی، تنوع قابل توجهی از مواد طبیعی به عنوان خاک گربه مورد استفاده قرار گرفته است. در این جا به انواع اصلی آن میپردازیم:

 • غلات : رایج ترین آن خاک گربه ذرت است، اما گاهی اوقات از گندم تهیه می شود و گاهی اوقات ترکیبی از هر دو.
 • سویا : که اغلب به آن خاک توفو می گویند، این خاک از فیبر سویا که پس از تهیه شیر سویا باقی می ماند، تهیه می شود.
 • چوب : اغلب کاج. می تواند به شکل دانه های ریز یا گلوله باشد و همچنین در دو مدل توده شونده یا غیر توده شونده باشد. در صورت خرید خاک کاج، مطمئن شوید که در کوره خشک شده است. این عمل روغن های کاج را که برای گربه ها سمی هستند را تبخیر می کند.
 • کاغذ : معمولاً از کاغذ بازیافت شده پس از مصرف تهیه می شود. می تواند به شکل گلوله یا دانه باشد و معمولاً غیر توده شونده است.
 • علف : از دانه های علف، اغلب سورگوم تهیه می شود. این خاک دانه ریز و بسیار نرم است.
 • نارگیل : از پوسته نارگیل آسیاب شده تهیه می شود. این نوع خاک بسیار نرم، جاذب و فیبری است.
 • گردو : از پوسته گردو آسیاب شده تهیه می شود، اما ممکن است شامل آثار گوشت گردو هم باشد. به همین دلیل افرادی که به آجیل حساسیت دارند باید از خاک گردو اجتناب کنند. این خاک می تواند به شکل دانه ای یا گلوله ای باشد و همچنین در دو مدل توده شونده یا غیر توده شونده باشد.
 • کاساوا : تهیه شده از نشاسته کاساوا، همان ماده ای که برای تهیه تاپیوکا استفاده می شود. خیلی خوب توده تشکیل می دهد و بسیار جاذب است. نشاسته کاساوا گاهی اوقات با سایر مواد طبیعی مخلوط می شود تا توده شوندگی بهتری داشته باشد.

کلام پایانی : چگونه نوع خاک مناسب را برای گربه خود انتخاب کنیم؟

اکنون شما بیشتر در مورد انواع خاک گربه میدانید، چگونه بهترین نوع خاک گربه را برای گربه خود انتخاب می کنید؟

این واقعاً به محیط خانه، ترجیحات شخصی و بودجه شما بستگی دارد. سن گربه، سلامتی، سلامتی خودتان، کنترل بو، بافت خاک، میزان گرد و غبار، محیط و دور ریختن آن را در نظر بگیرید. در مورد هزینه، هیچ نوع خاک گربه ای وجود ندارد که لزوماً ارزان تر از دیگری باشد. از آنجایی که هر نوع خاک در دفعات نیاز به تعویض و هزینه هر کیلو متفاوت است، بنابراین بهتر است ابتدا خودتان آن ها را امتحان کنید تا مناسب ترین راه حل مقرون به صرفه را پیدا کنید.

منابع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *